Úvod

 

Často se mne kamarádi ptají, kde jsem sehnal sborník, který je jinak dostupný jen v elektronické podobě ke stažení, případně je rozesílán mailem. Když se dozví, že jsem si ho doma vyrobil, následuje otázka, jak se to dělá. U sešitů je to jednoduché, prostě se v prostředku prošije sešívačkou a je to. U silnějších sborníčků či knih je to o něco složitější. Jakmile počet prošívaných listů přesáhne 8-10, je lepší použít jiný způsob vázání. Proto jsem se rozhodl popsat, jak to dělám. Záměrně uvádím „jak to dělám,“ protože se přiznávám, že netuším, jak se to dělá správně a profesionálně. Nicméně zůstává faktem, že níže popsaný postup funguje, není až tak moc pracný a výsledek mne vždy potěší. Předvedeme si ho na výrobě sborníku všech příspěvků Trapsavce 2012.

Potřebné vybavení a materiál:

 

Papír, laserová nebo inkoustová tiskárna, laminovačka, laminovací fólie, odlamovací nůž, kuchyňský nůž, nůžky, lepidlo Herkules, lepidlo Chemopren transparent, svěrky, kancelářské klipsy, pravítko – nejlépe kovové, prkno, dva rovné kusy kovu nebo pevného plastu, tužka, vrtačka, hrubý smirkový kotouč

Postup:

 

Vnitřek knihy vytiskneme jako brožuru, v některých nastaveních tiskáren jako časopis. Samozřejmě oboustranně. Obal oboustranně barevně, boční vazba levá, na šířku, formát A3. Výsledná vytištěná oblast by měla mít rozměr 21x31cm.

Vytištěné listy vnitřku po maximálně pěti kusech přehneme a kuchyňským nožem rozřízneme – spíše by měl být tupější, okraj řezu se trochu roztřepí a lépe pak vsákne lepidlo. Rozřezané listy seřadíme, zarovnáme a zafixujeme kancelářskými klipsy. Listy u hřbetu natřeme Herkulesem a prsty masírujeme. Lepidlo se vsakuje do papíru, podle potřeby ho přidáme tak, aby nezasychalo. Hřbet mírně bobtná, ale to je v pořádku. Jakmile je hřbet prosycen, za pomoci dvou rovných kusů kovu nebo plastu a dvou svěrek ho zmáčkneme – pozor, zásadně nepoužívat dřevo, papír by se na něj dokonale přilepil. Tlak svěrek vymáčkne přebytečné lepidlo na povrch, kde ho opět prsty rovnoměrně rozetřeme, pak překryjeme proužkem papíru a uhladíme. Tím je hotová vazba. Necháme den prosychat a vrhneme se na výrobu obalu.