Výroba vázané knihy je z principu nejsložitější a časově nejnáročnější, nicméně, když se výsledek povede, stojí zato. Kniha lépe vypadá, lépe se otevírá, než brožovaná, dají se vyrobit i hodně velké knihy, např. kroniky. Následují postup neberte prosím jako jednoznačně správný a profesionální, opět je to ryze amatérský způsob, jak si takovou knihu vyrobit doma.

Začíná se tiskem sešitů, obvykle po pěti listech, ale tak, aby poslední sešit nebyl příliš tenký—alespoň tři listy, jinak se bude z vazby vytrhávat. Sešity se ostře naohybají a rozměří podle přiloženého schématu. Je důležité, aby při označování byly listy bobře zarovnané!

Po označení se jednotlivé sešity sešijí podle výše uvedeného schématu. Je celekm jedno, jestli bude šít každý zvlášť a nebo sešity rovnou na krají sešijete jeden s druhým.

Když jsou sešity prošité, je potřeba je opět srovnat a silnými svěrkami co nejvíce stisknout. Pak se sešity ve více bodech pevně svážou k sobě.

Potom na hřbet našívám látku—většinou kanavu nebo panamu, je možné použít i hrubé plátno.

Takto svázaný hřbet knihy ještě lehce prosytím disperzním lepidlem. Není to bezpodmínečně nutné, pokud je vazba dostatečně utažena a pokud drží uzlíky, aby se hřbet nepovolil. Nasycením lepidlem se jak vazba, tak uzlíky zabezpečí proti povolení—pozor, vrstva nesmí být příliš silná, kniha by se hůř otevírala.

Tím je vnitřek knihy svázán a připraven ke kompletaci s deskami. Takže se podíváme na jeden ze způsobů, kterým si je vyrábím. Najdete to ZDE