Výroba laminovaného obalu:

 

Obálku, vytištěnou oboustranně a barevně ve skutečné velikosti na formát A3 vystřihneme a podle čar u hřbetu ostře ohneme – to je důležité, protože i když se to teprve bude laminovat, ohnutí předem nám po zalaminování podstatně ulehčí finální přesné naohybání.

V případě tohoto konkrétního sborníku, který má 300 stran, není možné použít fólii A4, protože díky šířce hřbetu by vyšel sborník po oříznutí podle obalu příliš úzký. Proto má obal formát 21x31cm, takže použijeme fólii A3, kterou zúžíme na cca 22cm, délku necháme. Poté obal zalaminujeme, ohneme a ostřihneme tak, aby okolo papíru zbylo zhruba 0,5 – 1mm fólie. Ohnutí se lépe udělá, dokud je fólie teplá. Tím je obal hotov.

Kompletace:

 

Vrátíme se k vnitřku. Hřbet po zaschnutí ostřihneme a vložíme do laminovaného obalu. Tužkou si označíme si přečnívající části a přistoupíme k nejobtížnější části výroby, k oříznutí. Její obtížnost stoupá samozřejmě s počtem listů. Máme dvě možnosti. Buď upevníme slepený vnitřek na prkno i s pravítkem a takto zafixované ořezáváme, nebo jen pravítko přitlačíme na listy a prkénko jednou rukou a druhou řežeme. Nejlépe se mi osvědčilo začít delší stranou proti hřbetu a pokračovat kratšími stranami. U těch je nejjednodušší vést řez od slepeného hřbetu k volným koncům. U silnějších knih se mi osvědčilo ořez zabrousit smirkovým kotoučem. Měl by být hrubý a použit při malých otáčkách, aby se papír nepálil. Máme oříznuto a na řadu přichází poslední operace, vlepení vnitřku do obalu. Bezbarvým chemoprenem natřeme obě strany spoje a to jak hřbet, tak i zhruba 3mm od jeho okraje. Necháme lepidlo 5-10 minut zavadnout, pak vnitřek přesně vložíme, stiskem propojíme lepidla a zajistíme hřbet kancelářskými klipsy. Necháme tak 3 hodiny usychat a …

…kniha je hotová.