Kalendář plzeňský 2015 – Rok pod širákem


 

Textové pole: Samizdat osadní

Další soutěží, která probíhala a dosud i probíhá v naší osadě, je Cíbův škráb, soutěž kresleného humoru. Díky tomu, že se většina vtipů zachovala, podařilo se je naskenovat a vydat v souborném brožovaném vydání s laminovanou obálkou. Ve sborníčku jsou práce z let 1993 až 2008, doufám, že jeho pokračování vyjde, až se nashromáždí dostatečné množství dalších vtipů.

První pokusy o publikace pro naší T.O.Kopretina sahají do let těsně po založení osady, kdy vznikaly první písně a kdy vznikla potřeba je zaznamenat. Zpěvníky byly psané na stroji, přes kopírák. S nástupem prvních počítačů a se vznikem osadní literární soutěže Milošův blábol přišly na svět první neumělé a ve starém T602 psané sborníčky. Díky nim se ale zachovaly povídky a básně z té doby, takže mohl vzniknout brožovaný sborník z let 1993 - 2008. Po něm následovaly další tři sešitové ročníkové sborníčky, vše už samozřejmě s laminovanou obálkou. Vše skončilo rokem 2011, pak už soutěž víceméně přestala fungovat, neboť se nesešlo dostatek příspěvků.

Jak už bylo řečeno, už od počátků osady vznikaly naše vlastní písně.Jejich vznik byl svázán hlavně s autorskou hudební soutěží Vodníkův skřehot A jak jich přibývalo, vynořila se myšlenka a chuť zaznamenat je pro budoucnost. Proto bylo v podmínkách domácího improvizovaného studia a s využitím malého mixpultu a celkem kvalitních mikrofonů nahráno 18 písní. K nim byly přidány i dvě písně našeho zesnulého kama ráda Buba, podle jedné z nich dostalo CD i název - Když se vodník ženil. Kvalita nahrávek kolísá v závislosti, jak jsme byli v době nahrávání sehraní a v jaké složení jsme se sešli. Tohle CD ostatně vzniklo jako beta verze či demo, s tím, že finálně vše přetočíme alespoň do kvality, kterou jsme dosáhli u nejlépe natočené písně - Kostky jsou vrženy. K tomu už ale nikdy nedošlo a jak se zdá, už ani nedojde.Ostatně, i samotná soutěž už v podstatě zanikla. CD je páleno na nosič poisovaný technologií LightScribe. Doprovází ho i zpěvník v sešitovém vydání a laminovanou obálkou.